השקעה במגדלי יוקרה או בבורסה: מה מתאים לך?

הדילמה המורכבת אם להשקיע בנדל"ן או בבורסה מעסיקה את הציבור כבר שנים. כששוק ההון הפכפך ואחת לכמה שנים פוקד אותו משבר דרמטי, רבים קונים דירות להשקעה. לפי ההערכות, לפחות אחד מחמישה ישראלים מחזיק בדירה להשקעה.

כדי שתחליטו מה מתאים לכם, נסקור שישה שיקולים מרכזיים שחשוב לכל משקיע לבחון לקראת בחירה באחד משני האפיקים.

1. תשואה

מחקרים רבים שהשוו את התשואה בין שני האפיקים הראו תוצאות לכאן ולכאן, מכיוון שהתוצאות תלויות בין היתר במשך ההשקעה, בזמן תחילת ההשקעה, בזמן פדיונה ובאופי הספציפי של ההשקעה. למשל התשואה שמניבה דירה מסוימת תהיה גבוהה משמעותית מדירה אחרת בזכות המיקום ותזמון העסקה. וכך גם בבורסה - השקעה במניות נחשבת לרווחית יותר לטווח רחוק מהשקעה באג"ח, אך גם כרוכה בסיכון גדול הרבה יותר.

בגלל התנודתיות הרבה בשוק ההון, בכל נקודת זמן יכולה לעלות תוצאה אחרת במדידת התשואה. בנוסף, במחקרים שמצאו שהתשואה בשוק ההון גבוהה יותר, לרוב התייחסו רק לתשואת ההון בדירה (עליית הערך שלה), ולא כללו את התשואה משכר הדירה. כך שבפועל כנראה שהתשואה מהדירות שנבדקו גבוהה הרבה יותר.

המשמעות היא שהתשואה מושפעת מההזדמנות שגלומה בעסקה הספציפית. קניית דירה להשקעה במגדל במחיר אטרקטיבי, בשלב מוקדם של הבנייה או אפילו על הנייר, מחוץ למרכז הארץ, באזור שצפוי להתפתח – כל אלה מעלים את התשואה המוערכת. לעומת זאת בבורסה, לרוב אין למשקיע שליטה על ההשקעה הספציפית. וגם כשיש למשקיע שליטה כזו – היא בדרך כלל מבוססת על ספקולציות (לפעמים פרועות) שכרוכות בסיכון.

העובדה שהביקוש לדירות במגדלי יוקרה הולך וגובר, מעלה את הסיכוי להשגת תשואה מרשימה באמצעות השבחת ערך הדירה והתשואה מהשכרה.

2. סיכון

כדי ליהנות מתשואה גבוהה בבורסה יש להשקיע במסלול עם סיכון גבוה. כלומר יש סיכוי שתרוויחו בענק, אבל יש גם סיכון משמעותי שתפסידו אפילו את קרן ההשקעה שלכם. זאת בזמן שאם תשקיעו בדירה במגדל יוקרה, גם אם תהיה תקופה קשה בשוק הנדל"ן הדירה תמיד תישאר שלכם. במקרה הכי גרוע התשואה תישחק, אבל הסיכוי שערך הדירה ירד מרמתו המקורית – נמוך מאוד. מה גם שבשל הביקוש לדירות במגדלי יוקרה, סביר שתרוויחו הרבה מעבר לשמירה על ערך הדירה. הנתונים מעידים שבעשרות השנים האחרונות מחירי הדירות בישראל נמצאים במגמת עלייה מתמדת . המשמעות היא שלרוב, השקעה בדירה במגדלי יוקרה נחשבת ליציבה, בטוחה וסולידית יותר מאשר השקעה בבורסה.

3. מימון

המשקיעים בבורסה מממנים את ההשקעה בהון עצמי, מכיוון שבדרך כלל לקיחת הלוואה לצורך כך לא משתלמת, ובנוסף סביר שבנק לא ייקח כבטוחה את ההשקעה בשוק ההון. לעומת זאת משכנתא מספקת מימון בתנאים נוחים להשקעה בדירה במגדל, ואפשר להסתפק בהון עצמי נמוך מגובה ההשקעה. אך כמובן, השקעה כזו צריכה להיות מתוכננת היטב. כמו כן, אם ברשותכם סכום כסף נזיל גבוה, לפעמים כדאי לרכוש אפילו שתי דירות עם שתי משכנתאות ובכך להגדיל את התשואה וההשבחה.

4. הכנסה שוטפת

השקעה בדירה במגדל יוקרה מספקת הכנסה חודשית שוטפת. כשמדובר במגדל יוקרה דמי השכירות גבוהים, האוכלוסייה השוכרת אמידה יותר ולרוב לא נדרשים מאמצי גבייה (בשונה מהשקעה בדירה במצב רעוע). נכון להיום, עד גובה שכר דירה מסוים המשכיר פטור מתשלום מס. לעומת זאת השקעה בבורסה לא מניבה הכנסה שוטפת, אלא רק תשואה שמתקבלת עם פדיון ההשקעה (בהנחה שהתשואה חיובית), בכפוף לתשלום מס רווחי הון.

5. נזילות

השקעה בבורסה ניתן אמנם לפדות מיידית בכל זמן (ברוב המסלולים), אבל לא בכל זמן משתלם לפדות. כדאי לעשות זאת רק לאחר שהקרן צברה רווחים יפים, ולא "בתקופה רעה" של ההשקעה. לכן קשה לחזות מראש מתי יהיה משתלם לפדות את ההשקעה. לעומת זאת בהשקעה בדירה במגדל יוקרה ניתן בכל זמן למכור את הדירה, אם כי התהליך יכול להימשך זמן.

6. תועלת נוספת

בקנייה להשקעה של דירה במגדל יוקרה תמיד אפשר לעבור לגור בדירה, או להעביר אותה לילדים במטרה שיגורו בה. בדירה כזאת יש סיכוי גדול שאתם או ילדיכם תרצו לגור (בשונה מהשקעה בדירה פחות אטרקטיבית), ועדיין תיהנו בחלק מן המקרים בהשבחת הנכס ועליית שוויו. לעומת זאת, להשקעה בבורסה אין רווח נוסף מלבד התשואה הפיננסית.

מגדל אורבן טאוור בקרית מוצקין הוא כתובת אידיאלית למשקיעים שמחפשים דירה להשקעה במגדל יוקרה. המגדל מוקם צמוד לפארק השכונתי בשכונת משכנות האמנים המבוקשת. URBAN TOWER יתנשא לגובה של 21 קומות ויצפה לחוף ולנופים מרהיבים. חברת שרביב מציעה במגדל היוקרתי דירות מעוצבות ומרווחות בנות ארבעה עד שישה חדרים, וכן מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים. הדיירים ייהנו מחדר כושר פרטי, חדר רב תכליתי ולובי מפואר, והכל בעיצוב עכשווי פונקציונלי ויוקרתי.

האמור בכתבה זאת הוא מאמר דעה בלבד, ואין לראות בו ייעוץ בדבר כדאיות ההשקעה באפיק מסוים או בנכסים מסוימים. אין במאמר זה כדי להחליף שיקול דעת עצמאי או התייעצות עם יועץ מומחה.

דברו אתנו. אנא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.

צור
קשר

אנא מלאו את פרטיכם
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.