תופסים כיוון: איך תבחרו כיווני אוויר לדירה החדשה שלכם?

דירה חדשה בקרית מוצקין

לקראת קניית דירה, לרוב מתמקדים קודם כל בבחירת העיר והשכונה שבה רוצים לגור. בשלבים הבאים דנים בסוגיית כיווני האוויר, שמשפיעה מאוד על בחירת הדירה הספציפית. הסוגיה מורכבת משני אלמנטים: מספר כיווני האוויר ואילו כיוונים יש בדירה. לכיווני האוויר יש השפעה משמעותית על איכות החיים, אולם ההעדפה של כיוונים מסוימים ורמת החשיבות שמקנים להם הדיירים – משתנות מאדם לאדם.

ככל שיש יותר כיווני אוויר בדירה, כך יש בה יותר אור טבעי ויותר זרימה של אוויר ונדרש פחות שימוש באמצעי חימום, קירור או אוורור מלאכותיים.

לעולם בעקבות השמש

איכות כיווני האוויר בכל דירה נמדדת על פי שלושה פרמטרים עיקריים: שמש, אוויר ונוף. נוף שנצפה מהמרפסת או מהחלונות הוא ייחודי למיקומו הגיאוגרפי של הבית (אם הוא משקיף אל פארק או אל נוף פתוח למשל), ולא קשור לכיוון מארבע רוחות השמיים, אלא אם כן הדירה צופה מערבה אל הים. כמות כניסת האוויר תלויה בעיקר במידת השטח הפתוח סביב הבית. וגם בהקשר הזה, ככל שאתם קרובים לים, תיהנו יותר מהבריזה המגיעה ממערב.

השפעת כיווני האוויר על השמש החודרת הביתה תלויה במסלול היומי של השמש: הזריחה במזרח, המעבר בדרום והשקיעה במערב. בחורף השמש עוברת בגובה נמוך יותר ומסלולה קצר יותר מאשר בקיץ (בחורף מדרום מזרח לדרום מערב, לעומת הקיץ שבו המסלול הוא מצפון מזרח לצפון מערב). המשמעות היא שכיוון אוויר דרומי חשוף במשך כל השנה לשמש, ולעומת זאת הכיוון הצפוני לא נחשף לקרינה ישירה.

יש כיוונים טובים?

אז איזה כיווני אוויר טובים יותר? אין לכך תשובה חד משמעית. לכל כיוון יש יתרונות וחסרונות, והדבר תלוי גם בהעדפות הדיירים – האם הם אוהבים שאור טבעי שוטף את הדירה; האם הם אוהבים אוויר טבעי בבית או ממילא משתמשים במזגן בקביעות; מהם הרגלי השינה שלהם ועוד. ובכל מקרה, כדאי לזכור שיש מגוון דרכים למתן את השפעת כיווני האוויר כמו התקנת תריסים, וילונות ופרגולות.

למי מתאימים כיווני האוויר השונים?

מזרח: קרינה ישירה בשעות הבוקר עד הצהריים, אבל המשך היום מוצל. אם אתם "אנשים של בוקר" ואוהבים את הזריחה, דירה מזרחית אולי תתאים לכם. הדירה תתחמם מוקדם, ובחורף ובעונות מעבר זהו יתרון חשוב.

צפון: מכיוון שאין כלל קרינה ישירה, דירה צפונית היא מוצלת וקרירה יחסית ופעמים רבות נהנית מזרמי אוויר נעימים. ישראלים רבים מעוניינים דווקא בהן כי בקיץ הישראלי החם הן נעימות יותר ולעיתים אין צורך במזגן.

מערב:  שמש ישירה בשעות אחר הצהריים תגרום לדירה מערבית להיות חמה יותר בשעות הערב, מאפיין נעים בימי החורף, שמאפשר גם חיסכון באמצעי חימום. כשמעבר האוויר לדירה מערבית פתוח אפשר ליהנות מבריזה מרעננה ומצננת מכיוון הים.

דרום: דירות דרומיות נחשבות למוארות ביותר ורובנו אוהבים דירות מוארות. בחורף נהנים כך מחימום טבעי של הבית. דירה דרומית מתאימה במיוחד למי שאוהבים לחיות בבית שטוף שמש.

במיקום הטוב ביותר בשכונת משכנות האומנים בקרית מוצקין נבנה מגדל URBAN TOWER, שבו משווקות דירות עם כיווני אוויר מגוונים. הדירות מעוצבות ומאובזרות בסטנדרטים יוקרתיים ומפנקים. במגדל, שבונה חברת שרביב, 21 קומות שפונות אל הנוף הפתוח של הים, הכרמל והרי הגליל. השכונה המטופחת משלבת אורבניות עם אווירה כפרית, ונהנית מנגישות מצוינת ומקרבה לשפע של מוקדי תרבות ובילוי.

◀ אולי יעניין אתכם גם: כל היתרונות של דירה עם נוף עוצר נשימה
  

דברו אתנו. אנא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.

צור
קשר

אנא מלאו את פרטיכם
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.