ברחובות שלנו: מיהם הזמרים המפורסמים שמונצחים בשכונה החדשה בקרית מוצקין?

אנשים רבים מייחסים חשיבות לשם הרחוב שבו הם גרים ורואים בו סוג של אמירה. רבים מאמינים ששם הרחוב - או השכונה או היישוב - משרה אווירה מסוימת ותורם את חלקו לאנרגיות במקום. רחובות יכולות להיקרא על שםאנשי תרבות, רבנים, פילוסופים, אנשי רוח, יישובים, ארצות, מבשרי הציונות, מדינאים, מצביאים, דמויות מהתנ"ך או שמות מהטבע כמו נחלים וצמחים.

רחובות שיוצרים אווירה

לא פעם, כשלשם הרחוב יש קונוטציה שלילית בעיני חלק מהדיירים, הם דורשים מהעירייה לשנות את השם. במקומות שונים התעוררו מאבקים סביב שמות הרחובות. לעיתים הדרישה נובעת מהשקפה פוליטית או ערכית שמנוגדת לדמות או לארגון המונצחים, אך לא רק. למשל בירושלים, לבקשת התושבים, שונה רחוב הגידם לרחוב טרומפלדור. בתל אביב דרשו תושבים להיפרד מהשמות הרוגי מלכות ועולי הגרדום. בערים רבות התעוררה דרישה להנציח יותר נשים בשמות הרחובות ועוד מקרים רבים שכאלה.

שמות הרחובות הפכו לנושא רגיש ולכן,כיום מקובל יותר ויותר לקרוא בשמות שמשרים אווירה טובה ולא מעוררים מחלוקות, כמו שמות מן הטבע או שמות של אמנים מפורסמים ואנשי תרבות.

שכונה עם השראה

השכונה החדשה - משכנות אמנים בקרית מוצקין היא דוגמה לאזור כזה, שבו הוחלט להנציח אמנים ויוצרים בולטים בתולדות התרבות הישראלית. מלבד שם השכונה עצמה – משכנות האמנים - ורחוב "המשוררים", רחובות נוספים נקראים כך:

עוזי חיטמן: זמר, יוצר, פזמונאי ומלחין שנפטר ב-2004 בגיל 52. חיטמן היה מהיוצרים הישראלים הבולטים. הוא שיתף פעולה עם אמנים רבים והיה לו חלק ביצירת יותר מ-600 שירים. לאחר מותו, בני משפחתו מצאו כ-100 שירים נוספים שמעולם לא פורסמו.

נעמי שמר: כלת פרס ישראל שנחשבת לאחד מעמודי התווך של הזמר העברי, הייתה מלחינה, פזמונאית, זמרת ומתרגמת. שמר, שחיברה מאות שירים, נפטרה בגיל 73 בשנת 2004. בין שיריה המפורסמים: "ירושלים של זהב", "לו יהי", "שירת העשבים" ו"חורשת האיקליפטוס".

יוסי בנאי: חתן פרס ישראל וחתן פרס התיאטרון הישראלי היה זמר, פזמונאי, בדרן, שחקן, קריין ובמאי. בנאי נפטר ב-2006 בגיל 74. הוא נולד וגדל במחנה יהודה בירושלים ושיחק בתפקידים רבים בתיאטרון ובקולנוע. רבים מהשירים שבנאי שר תורגמו מצרפתית על ידי נעמי שמר. השפעתו על התרבות הישראלית ניכרת זה שנים.

יפה ירקוני: כלת פרס ישראל לזמר עברי, מהזמרות הבולטות ביותר בתרבות הישראלית, הייתה אהובה במיוחד בשנות החמישים והשישים. ירקוני נפטרה ב-2012 בגיל 86. היא שרה בשפות שונות. בין שיריה המוכרים: "באב אל וואד" ו"היו זמנים".

אהוד מנור: גם מנור היה חתן פרס ישראל לזמר עברי. הפזמונאי, מתרגם, מנחה טלוויזיה ושדרן רדיו נפטר ב-2005 בגיל 63. מנור כתב ותרגם יותר מ-1,000 שירים שרבים מהם בוצעו על ידי טובי זמרי ישראל. בין שיריו המוכרים: "בשנה הבאה", "ברית עולם", "ילדותי השנייה" ו"ללכת שבי אחרייך".

אריק איינשטיין: הפארק המרכזי במשכנות אומנים נקרא על שם הזמר, הפזמונאי, התסריטאי והשחקן שנפטר ב-2013 בגיל 74, ונחשב לאחד הזמרים החשובים ביותר בתרבות הישראלית. למחרת מותו של איינשטיין הודיע ראש עיריית קריית מוצקין חיים צורי על ההחלטה להנציחו ואמר: "ילדי העיר ומאות המשפחות שיאכלסו את השכונה החדשה ייחשפו לאריק איינשטיין ,ידעו ילדי העיר כי פעם חי בארץ הזו אמן וזמר גדול שעיצב את פס הקול של ישראל".

בשכונה החדשה משכנות האמנים בונה חברת שרביב קרית מוצקין את URBAN TOWER, מגדל בן 21 קומות שצופות אל הנוף הפתוח של הכרמל, הרי הגליל וחוף הים. הפרויקט נבנה במיקום אטרקטיבי, צמוד לפארק על שם אריק איינשטיין ובקו ראשון לכיוון הים.

דברו אתנו. אנא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.

צור
קשר

אנא מלאו את פרטיכם
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.