שווה לכם: מה באמת משפיע על ערך הדירה שלכם?

ערך דירה מחושב על פי מערכת שלמה של שיקולים שבבסיסם עומדים שווי הקרקע, תדמית השכונה, שטח הדירה ומצבה הפיזי. מעבר לכך מושפע הערך מגורמים רבים שיכולים לעיתים לגרום לפער של מאות אלפי שקלים בין שתי דירות עם נתונים בסיסיים דומים.

אז מהם הגורמים שמשפיעים על ערך הדירה?

נוף

לנוף יש השפעה דרמטית על ערך הדירה. נוף עוצר נשימה יכול להקפיץ את ערכה בעשרות אחוזים. שיעור העלייה תלוי בקומה, בסוג הנוף ובמידת החשיפה של הדירה לנוף. ערכה של דירה שנשקף ממנה נוף טבעי פתוח יעלה בדרך כלל ב-10% עד 15%.

דירה עם נוף לים נהנית מעלייה מרשימה במיוחד, בדרך כלל לפחות ב-20% עד 30%. בשיא מחזיקות דירות שנמצאות בקו ראשון לים, שערכן יכול לעלות ב-40% עד 50%.

פארק

ערך דירה שצופה אל פארק ירוק יעלה בסדר גודל של 10% עד 15%. עליית הערך של דירה סמוכה לפארק או לשטחים ציבוריים פתוחים נובעת לא רק מהנוף, אלא גם מהזמינות לטייל בשבילי הפארק, לבלות בו, לשחק עם הילדים ולשמור על כושר במרחבים שהפארק מספק. לכן גם דירה סמוכה לפארק שלא משקיפה אליו, תיהנה מעלייה של כ-10% בערכה.

מרפסת

מרפסת שמש מעלה את ערך הדירה בהתאם לגודלה ולנוף שאליו היא צופה. מרפסת שמשקיפה אל נוף פתוח או לים תעלה את הערך בכ-10% עד 15% או יותר.

שקט

שקט הוא קריטריון חשוב מאוד בקביעת ערך הדירה. אזור רועש, כמו בניין שגובל בכביש ראשי, יכול להוריד את ערך הדירה אפילו ב-20% עד 30%.

קומה

ככל שהדירה נמצאת בקומה גבוהה יותר, כך ערכה גבוה יותר, מכיוון שכך מתעצמים היתרונות של שקט, אוויר נעים והנאה מהמרפסת ומהנוף. ככל שהנוף מרשים יותר, כך גדל הפער בשווי הדירות בין הקומות השונות.

מוסדות ציבור

מבני ציבור סמוכים משפיעים גם הם על ערך הדירה, אך לא בכיוון אחיד - חלקם מורידים וחלקם מעלים. מה גם שעבור מגזרים שונים אותו מוסד יכול להשפיע בדרכים שונות על השווי.

ערכן של דירות שממש גובלות בבתי ספר עשוי לרדת בכ-5% עד 10% בשל חשש מרעש הצלצולים והמולת הילדים. אולם דווקא משפחות עם ילדים מעוניינות להתגורר בשכונות שבהן פועלים מוסדות חינוך רבים, וחלק מהמשפחות אף מעדיפות לגור ממש בצמידות לבתי הספר והגנים.

תיאטרון או היכל תרבות משפרים את תדמית השכונה וממתגים אותה כסביבת מגורים איכותית ותרבותית, וכשתדמית השכונה עולה, גם ערך הדירות שבה עולה.

תחבורה

נגישות תחבורתית מעלה את שווי הדירה. גישה נוחה לצירי תחבורה ארציים ולוקליים מרכזיים (כמו כביש 6, כביש 4, כביש 22 וכדומה), קרבה לקווי תחבורה ציבורית שיחברו למרכז העיר ולאזורים אחרים בארץ - כולל רכבת קלה, רכבת כבדה ואוטובוסים – כל אלו מעלים את ערך הנכס.

תעסוקה

ככל שהאזור משופע במרכזי תעסוקה גדולים או מתאפיין בגישה קלה ומהירה בתחבורה פרטית או ציבורית – כך עולה ערך הנכסים בסביבה. מגוון מקומות העבודה בסביבה חשוב גם למקרה שיתעורר רצון או צורך בהחלפת עבודה בשלבים מאוחרים יותר.

חנייה, מחסן ומעלית

חנייה צמודה לבית הפכה כבר מזמן לצורך בסיסי, ובכל זאת לבניינים רבים אין חנייה צמודה. החנייה מעלה את ערך הדירה, וכשמדובר בחנייה מקורה – העלייה גדולה אף יותר. במקרים מסוימים כמו במרכזי ערים צפופות העלייה יכולה להגיע עד ל-15%. כמו חנייה, גם מחסן פרטי ומעלית כבר הפכו לדרישה נפוצה ומעלים אף הם את שווי הדירה.

חברת שרביב בונה את URBAN TOWER, מגדל מגורים בן 21 קומות בקו ראשון לכיוון הים בשכונת משכנות האמנים שבקריית מוצקין. אם אתם בדיוק מחפשים פרויקטים חדשים בקרית מוצקין תשמחו וודאי לגלות שהדירות בפרויקט ישקיפו אל פארק ירוק ואל נוף פתוח של הכרמל, הרי הגליל והים. הדירות במגדל, שיכלול חניון תת קרקעי, יהיו מרווחות וייהנו ממרפסת שמש גדולה. הנגישות מהשכונה למרכזי התעסוקה, הבילוי והפנאי באזור חיפה תהיה נוחה בזכות הקרבה לכביש 4 ולעוקף קריות ולתחנות הרכבת והמטרונית.

דברו אתנו. אנא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.

צור
קשר

אנא מלאו את פרטיכם
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.