בשנה הבאה נשב על המרפסת: למה כל בית צריך מרפסת גדולה?

הביקוש לדירות עם מרפסות גדולות בישראל הולך ועולה משנה לשנה. איכות החיים וערך הדירה הם רק חלק מהיתרונות שמעניקות המרפסות המרווחות

הישראלים, אוהבים מרפסות, ועדיף שיהיו גדולות. הביקוש לדירות עם מרפסות גדולות הולך ועולה בשנים האחרונות. משנה לשנה עולה גם השטח הממוצע של המרפסות, ולא רק בבנייני יוקרה.

אם בעבר שטח מרפסת סטנדרטית היה פחות מ-10 מ"ר, כיום מרפסות רבות הן בשטח של כ-20 מ"ר ויותר. בנכסים מיוחדים שטח המרפסת מגיע ל-50 ו-60 מ"ר. כיום, ככל שהמרפסת גדולה יותר הדירה נחשבת ליוקרתית יותר. אך לא תמיד זה היה כך.

שובן של המרפסות לנוף הישראלי

במשך עשרות שנים, ועוד לפני קום המדינה, רבים ממבני המגורים בישראל נבנו עם מרפסות בולטות פתוחות. למרפסות הייתה תרומה גדולה לאסתטיקה של המבנים, לחזות הרחוב וגם לחוויה של הדיירים אשר נהנו מאוויר נעים ומשילוב מעניין של פנים וחוץ.

הבעיה התעוררה כשהחלה להתפשט התופעה של סגירת מרפסות לטובת יצירת חדר נוסף. חזות המבנים הלכה והתכערה והתמלאה בשלל תריסים מאולתרים. החל משנות ה-60 נבנו בעיקר מבנים עם מרפסות סגורות. עשרים שנה לאחר מכן כבר כמעט לא נבנו מרפסות בכלל במבני המגורים בישראל.

בשנות ה-90, כשהבנייה לגובה צברה תאוצה, המרפסות חזרו לנוף הישראלי. כדי לצמצם את תופעת סגירת המרפסות, תקנה בחוק חייבה לבנות את המרפסות במרווחים של שתי קומות. ב-2008 בוטלה התקנה והמרפסות שנבנות אחת מעל השנייה חזרו לככב, ושטחן רק הולך ועולה.

מהם היתרונות במרפסת גדולה?

ערך הדירה

המרפסת משליכה על שווי הדירה, ויכולה אף להגדיל את ערכה בכ-10%-15% בהתחשב בגודלה, כיוונה ובנוף הנשקף ממנה.. כמובן שמרפסת שמש המשקיפה לים או לנוף פתוח אחר מעלה את ערך הדירה במיוחד. ככל ששטח הדירה עצמה קטן יותר – כך תורמת המרפסת יותר לערך הדירה.

הרגשה של חצר

אמנם חלום הנדל"ן של בית פרטי עם חצר הולך ומצטמצם בשנים האחרונות לטובת דירה במגדל, אך עדיין רבים חושקים בגינה צמודה לביתם.. אך חלומות לחוד ומציאות לחוד. רוב רוכשי הדירות לא יכולים לעמוד במחיר של בית עם חצר, ולכן מרפסת גדולה הפכה לחלופה מקובלת לחצר, ומתפקדת ממש כמוה מבחינות רבות. כאשר המרפסת צופה לנוף מרשים, היתרונות שלה אף גוברים לא פעם על אלה של חצר צמודה.

משפרי דיור רבים שעוברים מבתים פרטיים לבניינים רבי קומות מרגישים שהם חייבים מרפסת גדולה, על-מנת לשמר את תחושת המרחב אליה רגילים.

איכות חיים

באין חצר, המרפסת נותנת מענה לשלל שימושים שתורמים לאיכות החיים, בהתאם לנטיות ליבם של הדיירים. המרפסת הופכת למפלט מההמולה, לפינה של שקט והירגעות ולמקום לשתות בו כוס קפה, לארח חברים או משפחה, לקיים ארוחות מרובות משתתפים או אינטימיות באוויר הנעים.

אפשר לעצב את המרפסת לפי ההעדפה האישית – לרהט בפינת ישיבה כיפית, לאבזר במתקני שעשועים לילדים ובערסל, להתקין תאורה מעניינת או ליצור גינה פורחת של פרחים, צמחי תבלין ועצים ננסיים.

אור בבית

דלת הזכוכית שמחברת בין הדירה למרפסת מכניסה הרבה אור ומזרימה אוויר לבית, הרבה יותר מאשר אם היה באותו מקום חלון בלבד. כך שאפילו מבלי לצאת למרפסת, היא תורמת הרבה לחוויית המגורים בבית.

בשכונת משכנות אמנים בקרית מוצקין תבנה חברת שרביב את מגדל המגורים URBAN TOWER שיתנשא לגובה של 21 קומות. בפרויקט המעוצב מוצעות למכירה דירות במגוון גדלים וסגנונות, שבהן מרפסות שמש גדולות שפונות לנוף הפתוח של הרי הגליל, הכרמל והמפרץ.

 

דברו אתנו. אנא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.

צור
קשר

אנא מלאו את פרטיכם
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.