מה הקשר בין כבישים, תחבורה ציבורית ואיכות החיים שלכם?

אחד הפרמטרים החשובים ביותר במכלול השיקולים לקראת בחירת מקום מגורים חדש הוא הנגישות התחבורתית. בעולם הדינמי שאנחנו חיים בו, אין תחליף לתשתית תחבורה נוחה שתשמש אותנו ביעילות בשגרת היום יום.

מה חשוב לבדוק שיש בסביבה?

  • קרבה לצירי תחבורה ארציים ראשיים כמו כביש 4, כביש 6 וכביש 2, לכבישים מרכזיים אזוריים ולמחלפים חשובים.
  • אוטובוסים ליעדים חיוניים בתדירות נוחה, ורצוי מאוד גם נתיבים לתחבורה ציבורית (נת"צים) שיקצרו את משך הנסיעה.
  • קו של רכבת קלה (כמו בירושלים), או בגרסתה החיפאית - המטרונית, או זו המתוכננת בגוש דן.
  • תחנת רכבת כבדה זו תרומה נהדרת לאיכות החיים. כשכולם יעמדו בפקקים בדרך לתל אביב ואתם תטוסו עם הרכבת, בוודאי תעריכו את זה.

אז איך משפיעה הנגישות התחבורתית על איכות החיים?

  • כולם נוסעים לעבודה, וכמעט כולם עושים זאת באותן שעות כך שנוצרים עומסי תנועה בבוקר ואחר הצהריים, שמאריכים מאוד את זמן הנסיעה. כשהנגישות לתחבורה הציבורית טובה - ניתן להגיע לעבודה ברכבת קלה, רכבת כבדה או אוטובוסים שנוסעים בנתיבים ייעודיים שזורמים גם בשעות העומס. התנהלות כזאת יכולה לחסוך זמן יקר מדי יום, ולא פעם אף מאפשרת להסתפק ברכב משפחתי אחד ולחסוך הוצאות גדולות על אחזקת רכב שני.
  • במדינה קטנה כמו שלנו אין מניעה לעבוד במקום מרוחק מהבית, בתנאי כמובן שהנגישות התחבורתית מעולה. אם השכונה קרובה לכבישים 4, 6 או 2 הנהיגה צפונה או דרומה יכולה להיות מהירה יותר מאשר נסיעה בתוך גוש דן בשעות העומס. במקרים כאלה הנסיעה ברכבת עשויה להיות פתרון מצוין, שגם מסייע להגיע לעבודה ובחזרה רעננים יותר. כך אפשר לשמור על מקום העבודה המרוחק וליהנות מאיכות החיים וממחירי הדיור המשתלמים יותר שמציעה הפריפריה.
  • לאורך צירי התחבורה הארציים התפתחו בשנים האחרונות מרכזי תעסוקה מגוונים (כמו לדוגמה פארק התעשייה ביקנעם, איירפורט סיטי ומת"מ בחיפה) שנמצאים מחוץ לערים הגדולות. נגישות תחבורתית טובה מהבית (אם ברכב פרטי ואם בתחבורה ציבורית) מאפשרת להגיע לאותם מקומות בקלות, מבלי לסבול מפקקים ומקשיי החנייה בתוך הערים הגדולות.
  • לנגישות התחבורתית יש השפעה עצומה גם על חיי הפנאי. גישה נוחה מאפשרת לצאת ליותר בילויים במגוון מקומות רחב יותר. אין צורך להתלבט יותר מדי לפני כל נסיעה. הנוחות הזאת מועילה גם ביציאה לקניות, לביקורים משפחתיים, לפגישות חברתיות (שלכם אצל אחרים או אצלכם), לסידורים ולטיולים.
  • עבור משפחה עם ילדים מתבגרים, בני נוער, חיילים או סטודנטים הנגישות לתחבורה ציבורית יעילה חיונית במיוחד. כשאין נגישות כזאת, הילדים תלויים בהסעות של ההורים, דבר שמקשה מאוד על התפקוד המשפחתי. כשהילדים בלחץ לצאת, להספיק ולהגיע בזמן – לבילוי, לבסיס או ללימודים - אין דבר חשוב יותר מקרבה לתחנת רכבת (קלה או כבדה) או אוטובוס בתדירות גבוהה ובמסלול נוח.
  • נגישות תחבורתית גם מעלה את ערך הדירה. וכשערך הדירה עולה, כמובן שלטווח הרחוק תהיה לכך השפעה מצוינת על איכות החיים העתידית.

 

דוגמה מצוינת למיקום שנהנה מנגישות תחבורתית מעולה היא שכונת משכנות האמנים בקריית מוצקין. חברת שרביב משווקת מגוון דירות למכירה בקרית מוצקין במגדל URBAN TOWER, שיתנשא לגובה של 21 קומות הצופות אל נוף פתוח. השכונה קרובה מאוד לכביש 4 (כביש עכו-חיפה) וסמוכה לכביש 22 (עוקף קריות). בשולי השכונה ישנו מסוף של המטרונית ומרכז אוטובוסים אזורי. באותו מסוף מתוכננת להיבנות בעתיד תחנת רכבת, ובכל מקרה בקריית מוצקין כבר פועלת תחנת רכבת נוספת.

אולי יעניין אתכם גם:

דברו אתנו. אנא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.

צור
קשר

אנא מלאו את פרטיכם
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם.